Co robisz gdy nie masz motywacji?

Każdy z nas doświadczył braku motywacji mimo chęci wykonania swojego zadania. Wiemy jak to jest, gdy chcemy to zrobić ale jest zawsze coś innego do wykonania.

Jeff Haden w swojej książce „Mit motywacji” proponuje aby po prostu zacząć. Masz trudny tekst do napisania, weź kartkę i ołówek a potem pisz co Ci przyjdzie do głowy. Musisz się nauczyć jakiegoś zagadnienia, rozpocznij od czytania tekstu. Twoim zadaniem jest posprzątać mieszkanie, weź odkurzacz i zacznij od najmniejszego pomieszczenia.
Jeśli już rozpoczniesz zadanie, twój organizm otrzyma dawkę endorfiny co spowoduje chęć kontynuacji.

Zachęcam Cię do sprawdzenia tej metody i daj znać czy ta forma pomogła.
#GawiMiro

Złota godzina, czy ją masz?

Ile razy Ci się zdarzyło, że plan się zawalił. Jak często masz tak, że nie możesz się skupić bo dzwoni żona, bo współpracownik coś potrzebuje. Pracujesz nad czymś ważnym a tu akurat przychodzi powiadomienie z facebooka.

Często coś takiego mi się zdarzało. Jednak trafiłem na ciekawą koncepcję złotej godziny.
To nic innego jak wcześniej zaplanowany czas (nierzadko trwa  3 h) w którym odcinasz świadomie wszystkie dystraktory (przeszkadzacze). W moim przypadku to pierwsze godziny dnia.
W tej „złotej godzinie” wykonuje zadania które wymagają najwięcej mojej uwagi i skupienia.

U mnie działa, może warto abyś i Ty spróbował.

#GawiMiro

A jaki właściwie powinien być ten cel?

Dużo się mówi o celu, że bez niego nic nie zrobisz, że jest podstawą naszej produktywności. On jest niezbędny do naszego rozwoju. Czasami jak o nim czytamy można odnieść wrażenie że jest czymś mistycznym.

Ok. Ale jak go określić?

W mojej ocenie jedną z najlepszych i najbardziej efektywnych metod jest koncepcja SMART. Jest to skrót od angielskich słów.

Załóżmy że moim celem jest zmniejszenie wagi. Proponuje zatem postąpić w ten sposób:
Specific – co oznacza, że cel musi być Sprecyzowany np. zmniejszę wagę o 15 kg.
Measurable – cel powinien być Mierzalny – w tym przypadku to 15 kg.
Achievable – musi być możliwy do osiągnięcia – jeśli mam nadwagi 15 kg to jest to do zrealizowania.
Relevant – ważne jest aby był istotny – jest to znaczący dla mojego zdrowia.
Time-bound – i jeden z istotniejszych elementów – musi być określony w czasie – w ciągu 5 miesięcy

Więc zgodnie z założeniami metody SMART mój cel brzmiałby: schudnąć 15 kg w ciągu 5 miesięcy.

Mam nadzieję, że będzie Wam pomocna metoda o której napisałem. Dajcie znać. Napiszcie do mnie.

#GawiMiro

Czy wiesz jak się zmieniać?

Niby proste, każdy wie jak się zmienić. Czy jednak na pewno?

Po co mamy odkrywać koło na nowo. Jednym z lepszych narzędzi jest model Deminga, zwany też inaczej PDCA-  Plan-Do-Check-Act

1.   ZAPLANUJ (ang. Plan): przemyśl i zaplanuj swoją zmianę. Przemyśl obecną sytuację i zastanów się w jaki sposób możesz ją poprawić.

2.   WYKONAJ, ZRÓB (ang. Do): wykonaj na próbę to co zamierzyłeś.

3. SPRAWDŹ (ang. Check): Sprawdź czy nowy sposób działania przynosi lepsze rezultaty.

4. POPRAW (ang. Act): W przypadku gdy nowy sposób działania przynosi oczekiwane rezultaty to wprowadź go na stale w działanie. Jeśli jednak nie jesteś zadowolony z wyniku to wróć do punktu nr 1.

Może masz coś co chciałbyś zmienić? Wypróbuj ten model.

Powodzenia

#GawiMiro

Trzy sita Sokratesa, czyli jak rozmawiać

Czy wiemy jak mówić? Czy wiemy jak przekazywać informację?

Jest taka opowieść, która doskonale obrazuje ciekawą metodę sprawdzanie czy to co mówimy jest istotnie ważne.

Przeczytajcie:

Do mądrego Sokratesa przybiegł ktoś wzburzony i rzekłą: „Posłuchaj Sokratesie, tego, co Ci muszę powiedzieć jako Twój Przyjaciel…” „Stój, zaczekaj – przerwał mędrzec – czyś przesiał to, co mi chcesz powiedzieć przez Trzy sita?” „Jakie to sita?” – zapytał przybyły ze zdziwieniem.

?Tak, drogi przyjacielu, przez trzy sita! Zobaczymy, czy to, co mi zamierzasz oznajmić, przejdzie przez te trzy sita. Pierwszym sitem jest prawda. Czy sprawdziłeś, czy to, co chcesz mi opowiedzieć, jest prawdą?? ?Nie, tego nie sprawdziłem, ja tylko słyszałem i??

?A więc tak. W takim razie może sprawdziłeś to sitem dobroci? Skoro nie wiadomo, czy to prawda, może jest to przynajmniej dobre?? Rozmówca stwierdził, ociągając się: ?Nie mogę powiedzieć, aby to było dobre, przeciwnie?.

?Hm, hm! ? przerwał mu mędrzec. ? Skoro tak, to zastosujemy trzecie sito: czy uważasz za konieczne opowiadać mi o czymś, co ciebie samego tak podnieca?? ?Nie, nie uważam tego za konieczne?? ?W takim razie ? uśmiechnął się mędrzec ? skoro to, co chcesz mi opowiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani konieczne, zapomnij o tym i nie obciążaj samego siebie ani mnie takimi rzeczami.?

No właśnie, trzy sita: prawdy, dobroci i konieczności…

Zastanówmy się, jak często w ten sposób się komunikują.

#GawiMiro

Planujesz?

To bardzo proste. Albo Ty planujesz swój dzień, albo ktoś to zrobi za Ciebie. Są dwie drogi. Pierwszą jest droga reaktywna, czyli reagujesz na to co się dzieje, na to co przyniesie Ci dzień. Żyjesz od pierwszego do ostatniego. Mówisz sobie jakoś to będzie. Tak przepływa Ci dzień za dniem.

Jednak masz inne wyjście. Bądź proaktywny. Planuj swój dzień, miesiąc, rok itp. Jesteś Panem swojego losu, wykorzystaj to.  Zaplanuj wydatki, będziesz mógł przewidzieć ile zaoszczędzisz na wymarzony przedmiot żeby w końcu go kupić. Planowanie pozwoli Ci na większą obecność tu i teraz.

Którą drogę wybierasz? Wybierz mądrze.

#GawiMiro

Produktywny czy tylko aktywny?

Jesteś produktywny, czy może tylko aktywny?
Zacznijmy od tego co to jest produktywność, a co aktywność w rozumieniu zarządzania swoim czasem.
Produktywność to tak naprawdę wykorzystanie dostępnych zasobów do wykonania zadania w najbardziej efektywny sposób.
Aktywny wg słownika PWN to „?przejawiający inicjatywę, biorący żywy udział w czymś??. Jest to działanie, które nie przynosi w większości przypadków konkretnego efektu.
Aby być produktywnym warto zadać sobie kilka pytań:
– Czy to co robię rzeczywiście przybliża mnie do wykonania zadania?
– Co mogę zrobić lepiej?
– Czy jest coś co sprawi, że realizacja zadania zostanie wykonana efektywniej?
A co możesz zrobić, żeby być bardziej produktywny?
Musisz określić co jest Twoim celem?
Następnie podzielić go na mniejsze bloki/zadania, które będzie można łatwiej wykonać.
Pracuje w blokach czasowych – można wykorzystać budzik lub stoper w telefonie. Ustawiamy sobie czas pracy na 45 min  w którym wykonujemy konkretne zadanie. Po takim bloku robimy sobie 5 min przerwę, a potem rozpoczynamy kolejny blok.
Postaraj się zminimalizować wpływ wszystkich ?przeszkadzaczy? takich jak Fb, mail itp.
Na koniec dnia podsumuj co Ci się udało wykonać, a co jeszcze pozostało do zrobienia.
#GawiMiro

22 niezmienne prawa marketingu, czytałeś?

22 niezmienne prawa marketingu  (Al Riece, Jack Trout)  to moim zdaniem podstawowa pozycja do przeczytania i przemyślenia, ponieważ pozwala zrozumieć funkcjonowanie rynku. Jest też podstawą do kreacji własnej firmy lub własnej marki np. osobistej.

Dla mnie, informacje ujęte w tej publikacji były genialnym odkryciem. Postaram się w tym cyklu krótko opisać wszystkie te prawa i dodać kilka słów ode mnie. Zaczynamy 🙂

Prawo nr 1 – Prawo pierwszeństwa: mówi o tym, że lepiej być pierwszym niż lepszym. Wszystkie firmy, które stworzyły jako pierwsze swoje know how. Tutaj fantastycznym przykładem jest firma Mc Donald. Prawo mówi też tym, z nie koniecznie trzeba być lepszym, ale napewno pierwszym. Youtuber CaseyNestat prezentujący nowości, produkty. W tym momencie ma ponad 10 000 000 subskrybentów.

A jak Ty możesz wykorzystać to prawo?

#GawiMiro

4 proste zasady życia

Starożytny lud zamieszkujący obecne obszary centralnego Meksyku nazywany ludem Tolteków skrystalizował 4 zasady dobrego życia:

1. BĄDŹ NIESKAZITELNY W SŁOWACH – Twoje słowa mają moc, używaj ich tak, aby prowadziły do dobrych rzeczy. Nie używaj słów przeciwko sobie!

2. NIE BIERZ NIC DO SIEBIE – nic co robią inni nie dzieje się z Twojego powodu. Bądź odporny na opinie innych.

3. NIE ZAKŁADAJ NIC Z GÓRY – zadawaj pytania, bądź odważny aby dowiadywać się stale. Komunikuj się jasno.

4. RÓB WSZYSTKO NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ – Twoje „najlepiej” będzie inne gdy jesteś chory a inne gdy jesteś zdrowy. Nie poddawaj się

Te proste, niezmienne zasady pozwalają lepiej funkcjonować w dzisiejszym pędzącym świecie.

#GawiMiro

Potrafisz odmówić sobie deser?

Czy wiesz co chcesz osiągnąć?

To jest podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać. Początek zawsze jest trudny, wszyscy powtarzają, że wystarczy pierwszy krok. Prawda jest taka, że pierwszy krok jest najważniejszy, tak samo jak drugi trzeci i kolejny. Praca nad swoim fizycznym JA to codzienne rzeźbienie swojego ciała, ale także swojej psychiki. Zapytasz dlaczego? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Psychika – mózg to mięsień, który prowadzi nas codziennie w określonym, często stałym kierunku. Najważniejsze to wyjść ze swojej strefy komfortu, zmienić swój habitus- przyzwyczajenia. Oczywiście łatwiej jest nie zrobić nic, ale nic nie robienie nie przyniesie żadnych efektów, nie zaprocentuje na przyszłość. Żeby nie przedłużać- zrób coś już dziś! Zacznij w domu jest wiele materiału w internecie, jeśli nie chcesz tego robić w grupie. Jeśli motywuje Cię obecność grupy dołącz do niej! Zrób z tego Twój nowy lepszy Habitus!

#GawiMiro