Prawo kategorii – 22 niezmienne prawa marketingu A. Ries, J. Trout

Kontynuując cykl, na dzisiaj proponuje prawo kategorii.

?Jeżeli nie możesz być pierwszy w danej kategorii, to ustanów nową kategorię, w której będziesz pierwszy? (22 niezmienne prawa marketingu A. Ries, J. Trout)

Kto jest producentem  najpopularniejszego smartfonu ? Wg. badań dot. ilości sprzedaży w 2017 r. to Apple

Kto jest producentem najpopularniejszego komputera w latach 70-80? IBM

Co łączy obu producentów (jak i zresztą też wielu innych). Stworzyli kategorię produktu, który wcześniej nie istniał.Tak naprawdę można być pierwszym w swojej kategorii na wiele różnych sposobów. Może to dotyczyć stworzenia produktu, wprowadzenia znaczącej innowacji, wykonanie dodatkowej usługi związanej z produktem. Tak było w przypadku DELL sprzedająca jako pierwsza komputery na telefoniczne zamówienie. 

Proponuje zastanowić się ile jeszcze firm wykorzystując tą zasadę odniosło sukces?

#GawiMiro

22 niezmienne prawa marketingu, czytałeś?

22 niezmienne prawa marketingu  (Al Riece, Jack Trout)  to moim zdaniem podstawowa pozycja do przeczytania i przemyślenia, ponieważ pozwala zrozumieć funkcjonowanie rynku. Jest też podstawą do kreacji własnej firmy lub własnej marki np. osobistej.

Dla mnie, informacje ujęte w tej publikacji były genialnym odkryciem. Postaram się w tym cyklu krótko opisać wszystkie te prawa i dodać kilka słów ode mnie. Zaczynamy 🙂

Prawo nr 1 – Prawo pierwszeństwa: mówi o tym, że lepiej być pierwszym niż lepszym. Wszystkie firmy, które stworzyły jako pierwsze swoje know how. Tutaj fantastycznym przykładem jest firma Mc Donald. Prawo mówi też tym, z nie koniecznie trzeba być lepszym, ale napewno pierwszym. Youtuber CaseyNestat prezentujący nowości, produkty. W tym momencie ma ponad 10 000 000 subskrybentów.

A jak Ty możesz wykorzystać to prawo?

#GawiMiro